Chór dziecięco-młodzieżowy Artos

W chórze dziecięco-młodzieżowym Artos śpiewają między innymi dzieci wychowanków naszego Patrona Władysława Skoraczewskiego. Ten rodowód sprzyja wielopokoleniowemu rodzinnemu muzykowaniu. W repertuarze chóru dziecięco-młodzieżowego znajdują się utwory przede wszystkim polskich kompozytorów – szlagiery przedwojennych przebojów , piosenki dziecięce , a także pieśni patriotyczne. Dzieci biorą udział w koncertach kolęd, wydarzeniach okolicznościowych, jak również w spektaklach operowych i teatralnych. Próby odbywają się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W lato, poza sezonem koncertowym organizujemy dla dzieci obozy twórcze – w ostatnich latach na Warmii i Mazurach.

Z okresu działalności muzyki klasycznej i operowej „Małego Artosa” – dziecięco-młodzieżowego chóru Artos, możemy wyróżnić m. in.:

  • Obsada partii dziecięcych w następujących operach i przedstawieniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej: „Carmen”, „Turandot”, „Król Roger”, „Jacob Lenz”, „Dziadek do orzechów”, „Kurt Weil”.
  • Chłopcy z chłopięcego chóru Artos (Maciej Kasperek, Michał Kasperek i Alan Turonek) wykonali partie wokalne w utworze Henriego Dutilleux „The Shadows Of Time“ – dyrygent Pierre Andre Valade, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach.
  • Udział grup dziecięcych w koncertach cyklu „Wielki Małym“ w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
  • Udział chóru dziecięcego w wykonaniu „Symfonii tysiąca“ Gustawa Mahlera pod batutą Gabriela Chmury (Aula Politechniki Warszawskiej, marzec 2013)
  • Udział chóru dziecięcego w „Carmina Burana“ Carla Orffa na zakończenie Festiwalu w Łańcucie (maj 2013)
  • Koncert chóru dziecięcego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie z programem „Z serca“ (wrzesień 2013)
  • Chóry dziecięce – koncerty kolędowe na Zamku Królewskim i w Pałacu w Wilanowie oraz w Belwederze dla Pary Prezydenckiej (grudzień 2013)
  • Chóry dziecięce – koncert “Z serca” w Pałacu Prezydenckim – dla żon ambasadorów.
  • Największym osiągnięciem sezonu 2016/2017 jest wystawienie na scenie im. Stanisława Moniuszki przepięknej baśni operowej „Bajko, gdzie jesteś?” Pauliny Zajkowskiej młodej, bardzo utalentowanej kompozytorki, która na stałe współpracuje z dziecięco-młodzieżowego chóru Artos. Ogromny aplauz publiczności po premierowym wykonaniu spektaklu sprawił, że utwór wszedł na stałe do repertuaru Teatru Wielkiego Opery Narodowej.