„Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza


19.12.2016 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbył się koncert świąteczny „Oratorium na Boże Narodzenie”. W koncercie wystąpił Dziecięco-Młodzieżowy i Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz goście spacjalni: Olga Pasiecznik, Mietek Szcześniak, Romuald Szałek oraz Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopinpod dyrekcją Rafała Janiaka. Muzykę do „Oratorium na Boże Narodzenia” skomponował Fryderyk Stankiewicz, a libretto napisała Katarzyna Kryśków.

Ten wyjątkowy koncert wprowadził publiczność we wspaniały, świąteczny nastrój i podkreślił sens wspólnego świętowania Bożego Narodzenia. A tak o swoim dziele mówił Fryderyk Stankiewicz:

„Tematyka „Oratorium na Boże Narodzenie” porusza najtrwalsze i najpiękniejsze „nuty” mojego dzieciństwa. Wzruszające chwile przy stole w gronie rodziny, wieszanie od wielu lat tej samej, mojej bombki na choince, pasterka, wspólne kolędowanie –  od zawsze były dla mnie najwspanialszym ziemskim śladem tajemnicy, która wydarzyła się dawno temu w Betlejem. Uwielbiałem czas Bożego Narodzenia, granie i pisanie kolęd, czego dowodem są liczne ich kompozycje i opracowania.

W 2003 roku powstała szczególnie ważna dla mnie kolęda Opowiedz mi mamo, napisana do przepięknego tekstu młodziutkiej uczennicy – Katarzyny Kryśków, przy okazji koncertu kolęd filharmoników i chórów kaliskich. Ta kolęda oraz entuzjastyczne przyjęcie jej przez publiczność  dały początek Oratarium. Pierwsze muzyczne pomysły utworu powstały w mojej wyobraźni w czasie wakacyjnego koncertowania w Niemczech. Otoczenie pięknego kurortu sprawiło, że – paradoksalnie – zarówno pora roku, jak i realia sprzyjały tworzeniu. A wyzwanie było niemałe. Teksty młodej autorki, niezwykle dojrzałe i sugestywne w prostocie słów, wyrazistości obrazów i natężeniu emocji, rodziły obawy, czy muzyka zdoła je wydobyć, wyrazić jeszcze mocniej i rozwinąć.

Oratorium ma charakter adwentowy, nawiązuje do nastrojów i sensu wyczekiwania na Boże Narodzenie – teraz i przed dwoma tysiącami lat. Jest świadectwem wiary i nadziei, także i mojej. W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia wyznaczają rozmaite działania, czasem bardzo przyziemne, ale ostatecznie niosące radość i miłość. Chciałbym, aby w wigilijny wieczór te uczucia i rodzinne ciepło, wypełniły Państwa domy. Przy wtórze kolęd, śpiewanych wspólnie, jak kto potrafi.”